Una pe față, alta pe dos: FC Botoșani a făcut egal cu Craiova după două reprize desprinse parcă din meciuri diferite – GALERIE FOTO

FC Botoșani și Universitatea Craiova au remizat miercuri seara pe Stadionul Municipal, 1 – 1, în cadrul unui meci din etapa a II – a din play-off – ul Ligii 1.

Ca și în partidele cu FC Voluntari și FCSB, roș-alb-albaștrii au făcut o primă repriză bună, au avut posesia (51% la 49%), au marcat prin Fili în minutul 12 și și-au creat și alte oportunități.

În schimb, după pauză moldovenii s-au retras, iar oltenii, care în prima parte a disputei nu au avut decât o ocazie, au dominat, au lovit bara prin Mamut și au înscris prin Ivan în minutul 80.

Abia după reușita alb-albaștrilor, gazdele, care s-au mulțumit în repriza a doua doar să contraatace, au ieșit din nou la joc.

A rezultat un final extrem de disputat astfel încât în minutul 90 Florescu și Bălașa au primit cartonaș roșu după o altercație.

Iată distribuțiile utilizate de Marius Croitoru și Marinos Ouzounidis:

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, Rodriguez, Florescu – Ashkovski (75 Al Mawas), Croitoru (18 Roman, 90 Meleke), Fili (75 Keyta).

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (69 Fedele), Bălașa, Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Câmpanu (64 Vlădoiu), Mamut, Mitran (4 Camara, 65 Ivan).

După acest rezultat FC Botoșani ocupă locul 5, pe care îl poate însă pierde dacă Academica Clinceni obține cel puțin un egal în meciul de acasă cu FCSB.