RECORD național stabilit de un sportiv din Botoșani: Să faci foto finish la 50 de kilometri…

Născut în Botoșani, este un obișnuit al competițiilor sportive din țară și nu numai.

Alexandru Corneschi  a câștigat cursa la Campionatele Naționale de Ultra Alergare, competiție care a avut loc la București, fiind organizată de Federația Română de Atletism (FRA), prin Subcomisia de ultraatletism.

Este vorba despre Campionatului Național de 6 ore, 12 ore, 24 ore, 50 km și 100 km  alergare pe șosea, competiția fiind totodată cursă de selecție pentru constituirea loturilor naționale la Campionatele Mondiale de 24 ore și 50 km din 2021.

Botoșăneanul Alexandru Corneschi s-a impus la 50 de kilometri în 2:52:27.08 și a reușit, astfel, un nou record național, potrivit aimx.ro.

”E un rezultat bun. Am pierdut un minut și 10 când am avut nevoie la toaletă. M-a costat puțin, am simțit pauzele pe parcursul cursei. Am revenit și a fost un finish tare. Să faci foto finish la 50 de kilometri cu record național nu pot decât să fiu mulțumit. Urmează o pauză. O săptămână în care să nu mai aud de alergare!”,