Portarul FC Botoșani, despre antrenorii ieșeni: Ascund mingile, dau cu ele în tribună…

Eduard Pap, portarul celor de la FC Botoșani, i-a atacat dur pe rivalii de la Poli Iași după derby-ul Moldovei.

Eduard Pap i-a atacat dur pe rivali

Poli Iași a câștigat împotriva formației antrenate de Bogdan Andone, în etapa a doua a sezonului regular al Superligii, pe Stadionul Emil Alexandrescu, 1-0, scrie Prosport.

FC Botoșani a pierdut împotriva celor de la Poli Iași, 1-0, iar în minutele de final ale partidei a fost un moment tensionat între antrenorul ieșenilor, Tony da Silva, și fotbalistul lui Bogdan Andone, Alexandru Țigănașu.

Portarul oaspeților, unul dintre cei mai experimentați jucători din lot, i-a atacat dur pe rivalii din Iași. Goal-keeper-ul a evidențiat că lipsa fair-play-ului este o practică des întâlnită la formația din Copou.

„Ne așteaptă meciuri foarte grele”

„Este a doua etapă, urmează meciuri foarte grele. (n.r. despre meleul din ultimele minute) Orgolii… se jucau cu mingile in ultimile 15 minute, aruncau mingile din teren. Tipic Iași… De 15 ani de când îi cunosc așa fac. Ascund mingile, dau cu ele in tribună.

(n.r. Cum este fără antrenor pe bancă) Greu, sunt decizii de moment care se iau de pe bancă, dar nu avem nicio scuză. Ne așteaptă meciuri foarte grele. Așteptăm jucători, avem un lot foarte subțire… Avem de muncă.

Nu știu dacă poți spune că mai ești favorit în vreun meci, (n.r. referitor la duelul din etapa viitoare, împotriva celor de la Farul Constanța), am văzut Slobozia… Seara asta este istorie, trebuie să ne concentrăm pe meciul cu Farul”, a declarat Eduard Pap.

Alexandru Țigănașu, împăciuitor după conflictul cu Tony da Silva

Alexandru Țigănașu, fotbalistul care a declanșat meleul din ultimele minute ale partidei din Copou, a mărturisit că și-a cerut scuze față de antrenorul rivalei, Tony da Silva, pentru gestul nesportiv de a-l îmbrânci. Fotbalistul botoșănenilor a subliniat că rezultatele obținute de echipa lui în startul sezonului sunt îngrijorătoare. Totuși, conducerea clubului moldav poate redresa soarta formației.

„Nu am avut un început bun, cum ne așteptam. Am început greu. Ne pare rău că în aceste două jocuri nu am obținut nimic. Acum, trebuie să mergem la Farul să luăm cele trei puncte.

Nu vreau să îmi aduc aminte. I-am dat peste mână (n.r. lui Tony da Silva), mi-am cerut scuze, nu există resentimente.

(n.r. Dacă există emoții referitor la lupta la retrogradare) Daca e să ne luăm după primele două etape, normal că o să fie emoții. Mai e perioadă de transferuri. Cei din conducere vor stabili ce e nevoie și vom vedea”,  a spus Țigănașu.