Ioana Miron, medaliată cu aur și bronz la Campionatele Mondiale de juniori de haltere

Botoșăneanca a reuşit să ridice numai puţin de 88 de kilograme la stilul aruncat, performanță care i-a adus medalia de aur.

Este vorba despre Ioana Miron, o tânără sportivă din Botoșani care a câştigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de juniori de haltere la stilul aruncat.

Ioana a reuşit să ridice numai puţin de 88 de kilograme la stilul aruncat, performanţă care i-a adus medalia de aur. Ioana Miron a câştigat şi medalia de bronz la total. La stilul smuls, Ioana a terminat pe locul 6, cu 66 de kilograme ridicate, potrivit as.ro.

Prima zi de concurs… aur și bronz pentru Miron Ioana Mădălina la Campionatele Mondiale de Juniori I de la Leon.  Sportiva legitimată la CSA Steaua București și componenta a Lotului Național de Juniori și Tineret este campioana mondială de Juniori la stilul aruncat cu 88 Kg, medaliată cu bronz, la total, cu 154 Kg, iar, la stilul smuls, a încheiat pe locul 6, cu 66 Kg, nereușind ultima încercare la 69 Kg, in limitele categoriei 45 Kg. Felicitări și mult succes în continuare, Ioana”, a anunțat Federația Română de Haltere.

România participă cu șapte sportivi (trei fete si patru băieți) la Campionatele Mondiale de Juniori I de la Leon. Este vorba de Ioana Miron, Estefania Dobre, Anca Grosu, Tiberiu Donose, Mihăiţă Tănăsoiu, Nicu Vîlcu si Darius Tătaru sunt tricolorii care vor evolua la competiţia din Spania, în intervalul 19 – 25 septembrie.