FC Botoșani pierde la limită cu FCSB-ul lui Becali, în fața unui stadion aproape plin – GALERIE FOTO & VIDEO

Cele două echipe s-au înfruntat sâmbătă seară, de la ora 21:30, pe Stadionul Municipal, în etapa a 12-a din Superligă. Partida s-a terminat cu scorul de 0 – 1.

În minutul 4, arbitrul Florin Andrei i-a acordat lui Țigănașu primul cartonaș galben al meciului.

După câteva acțiuni modeste, FCSB înscrie (în minutul 24) prin Lixandru, care a reluat cu capul la un corner. De partea cealaltă, jucătorii lui Dan Alexa au fost periculoși la fazele fixe, însă a lipsit golul.

De la FC Botoșani au mai primit cartonașe galbene Șeroni și Dican, în timp ce singurul jucător avertizat de la FCSB a fost Olaru.

Gruparea roș-alb-albastră a început în forță repriza secundă și nu a mai fost la fel de temătoare. FC Botoșani a dominat, dar cu toate acestea nu a reușit să înscrie. În repriza a doua, elevii lui Dan Alexa au fost mult mai dornici să joace, în timp ce FCSB-iștii nu au mai fost la fel de implicați pe faza ofensivă.

S-au acordat patru minute de prelungiri, timp în care Botoșaniul a forțat egalarea. Mingea nu a intrat însă în poartă.

Portarul Ducan a fost omul meciului.

Scor final: 0 – 1.

Înaintea acestei partide, FCSB se afla pe primul loc, în timp ce Botoșaniul avea doar 6 puncte în 11 meciuri. Este practic singura echipă care nu a reușit nicio victorie în noul sezon fiind pe ultimul loc în clasamentul Superligii.