FC Botoșani dă marea lovitură cu Dinamo în capitală și urcă pe loc de play-off - VIDEO

”Câinii roșii” și moldovenii au oferit o partidă spectacol duminică seară într-un meci care a contat pentru etapa a XXIV - a din Liga 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 25 prin Montini, care a trimis cu capul în poartă o minge venită din bară după o reluare a lui Papazoglu în urma unui corner.

Oaspeții nu au acuzat șocul și au replicat rapid prin Golofca. Extrema botoșănenilor a înscris în minutul 27 după o pasă pe contraatac a lui Fulop.

Tocmai italianul Fabbrini a punctat în minutul 75 după ce a ridiculizat apărarea adversă, stabilind scorul final: Dinamo - FC Botoșani 1 - 2.

Liviu Ciobotariu, care și-a pierdut decarul, accidentat, la puține minute după fluierul de start, a mizat pe următorii jucători:

Fraisl - Dumitraș (70 Patache), Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue, Ongenda (19 Buș), Rodriguez - Golofca (86 Papa), Fulop, Fabbrini.

5.728

de spectatori au asistat la meci

În urma acestui rezultat FC Botoșani a adunat 35 de puncte, a trecut de Viitorul Constanța și a urcat pe locul 6, care asigură calificarea în play-off.