FC Botoșani câștigă în fața CFR-ului după un preludiu de meci cu crize de nervi

Gruparea fanion a județului învinge duminică seară campioana en-titre a României.

După două zile în care au fost observate adevărate crize de nervi din cauza deciziei de a nu se amna acest meci, cei de la CFR Cluj pierd și cele trei puncte care au fost puse în joc în partida care a început duminică de la 17:30.

Câteva mii de suporteri botoșăneni au înfruntat frigul pentru a fi alături de FC Botoșani pe Stadionul Municipal.

În minutul 14 FC Botoșani deschide scorul. După o combinație Roman – Ebenhofer – Ashkovski, ultimul trimite mingea peste portar, după o bâlbâială a defensivei campioanei.

În minutul 21 CFR egalează după ce Itu îl driblează pe Chindriș și centrează de pe dreapta, iar Pereira înscrie simplu, cu capul, chiar în ziua în care împlinește 32 de ani.

Meciul intră într-o monotonie de pase și alergare, fără ocazii clare la niciuna dintre combatantele care par să se mulțumească cu un punct.

Până în minutul 71 când Țigănașu centrează de pe stânga, iar Mihai Roman reia cu capul și face 2-1.

Publicul izbucnește, Dan Petrescu se așază pe bancă aproape resemnat.

Oaspeții au încercat să recupereze  în ultimul sfert de oră, însă scorul pe tabelă a rămas în favoarea botoșănenilor.

Iată echipele:

FC Botosani: Pap - Harut, Miron, Chindris, Tiganasu - Rodriguez, Ebenhofer, Papa - Ashkovski, Roman, Ofosu.

CFR Cluj: Jesus Fernandes - Peteleu, Cestor, Vinicius, Pascanu - Itu, Hoban, Djokovic - Pereira, Rondon, Golofca