Au luat tot: aur, argint și bronz! Elevii unui liceu din Botoșani, adversari de temut în competițiile sportive - GALERIE FOTO

Liceul cu Program Sportiv Botoșani adaugă încă 15 medalii la palmaresul școlii.

Performanță obținută de elevii de la „Sportiv”

Elevii continuă să se impună în competițiile naționale de atletism și lupte îmbogățind palmaresul școlii cu un număr de 15 medalii. Podiumul a fost ocupat în totalitate de sportivii din cadrul Secției de Atletism a Liceului cu Program Sportiv Botoșani. Aceștia au cucerit opt medalii: trei de aur, trei de argint și două de bronz.

Campionatului Național de Semimaraton, secțiunea juniori I U20, care s-a desfășurat la București în data de 23 aprilie 2023, reprezentantele Liceului cu Program Sportiv Botoșani au reușit să câștige toate cele 3 medalii puse în joc prin sportivele pregătite de profesorul Ionuț Zachiu.

Bianca Vainer a cucerit aurul, Denisa Chiriac argintul și Ștefania Țicăleac bronzul. Două dintre atletele pregătite la Botoșani au obținut locul I național la categoria " Juniori I U20"  și "Tineret", se arată într-un comunicat de presă transmis de conducerea școlii.

Echipa liceului formată din: Albert Munteanu, Andrei Pașcanu, Ștefan Parasca, Mihai Goczi, s-a clasat pe locul al II-lea atât la categoria de vârstă "Juniori I U20"cât și la "Tineret", adăugând în palmares încă 2 medalii de argint.

Elevul Munteanu Albert a mai adăugat și o medalie de bronz la competiția de cros din cadrul etapei finale a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, în data de  22 aprilie 2023.

Șapte sportivi au luptat să aducă medaliile acasă

Șapte medalii a fost obținute de sportivii din cadrul secției de lupte a Liceului cu Program Sportiv Botoșani: 1 de aur, 4 de argint și 2 de bronz! La etapa finală din cadrul Campionatul Național pe echipe Cadeți – U17, de la Buziaș, Liceul cu Program Sportiv Botoșani a reușit să-și reconfirme supremația clasându-se pe locul I pe țară la lupte greco-romane și pe locul al II-lea la lupte libere.

Echipa de lupte greco-romane pregătită în cadrul Liceului cu Program Sportiv este formată din: Barbu Andrei,