Prima victorie în Turcia pentru FC Botoşani - Poate fi scos pe tușă și îi vine mintea la cap

Echipa fanion a judeţului a reușit prima victorie în stagiul de pregătire din Turcia. După două remize albe cu echipe de prima ligă din Ucraina şi Azerbaidjan, roş-alb-albaştrii au învins miercuri pe FC Neftekhimik Nizhnekamsk cu 1 – 0.

Unicul gol al partidei a fost opera nou transferatului Jozsef Lorincz, care în minutul 83 a reluat mingea în plasă după un corner executat de Valeriu Bordeanu. Ambii jucători intraseră după pauză pe teren. Băieţii lui Costel Orac au mai înscris şi în minutul 90, însă golul marcar de Matei a fost anulat pe motiv de offside. Tehnicianul a mizat pe : Curileac (min.60 A. Bordeanu) - Bălan (min. 46 Patache), Dinu, Poverlovici (min. 60 Lorincz), Acsinte - Matiş (min. 60 Vintilă), Vaşvari, Todoran (min 80 Stancoschi), Stanciu (min.46 V. Bordeanu) -  Ghiceanu (min. 60 Chişu), Homneac (min.46 Matei). FC Neftekhimik Nizhnekamsk a devenit din 2007 echipa satelit a lui Rubin Kazan. În momentul de față are în componență şapte jucători legitimați la prima echipă precum și jucători tineri ai unor formații de la FC Volgar-Gazprom Astrakhan, FC Amkar Perm, FC Luch-Energiya Vladivostok sau Spartak Moscova. La final, oficialii FC Botoşani au comentat în termeni pozitivi cele văzute pentru site-ul oficial al clubului.
„Din punct de vedere defensiv stăm bine, nu am avut decât o singură ezitare, însă adversarii ne-au ajutat, în sensul că au ratat din doi metri. Sunt bucuros că am obţinut primul succes, însă adevărul e că mai avem mult de muncă în plan ofensiv. Sunt convins că va veni şi rândul mijlocaşilor şi a atacanţilor să înscrie”, Cornel Şfaiţer, preşedinte executiv FC Botoşani.
“Este un meci de pregătire și e bine că am marcat pentru că asta dă optimism. Suntem pe un drum bun. Avem și rezerve. Cine nu funcționează poate fi scos pe tușă și îi vine mintea la cap. Sunt trei care cântă bine la pian și pe lângă care putem construi echipa”, Valeriu Iftime, finanţator FC Botoşani.