O fată de aur: Botoșăneanca Raluca Olaru a câștigat campionatul mondial de haltere juniori - FOTOGALERIE

După ce Andreea Coturța, tânăra legitimată la Clubul Sportiv Botoșani, a obținut luni două medalii de bronz la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Tashkent (Uzbekistan), o altă botoșăneancă a urcat pe podium.

De această dată, Raluca Olaru, pentru că despre ea este vorba, a câștigat medalia de aur.

Sportiva din nordul Moldovei și-a adjudecat stilul smuls cu 98 Kg, aruncatul cu 116 Kg și totalul cu 214 Kg.

”Raluca Olaru este triplă campioană mondială de juniori I la campionatele de la Tashkent UZB - Competiție de Calificare Olimpică Tokyo 2020. Felicităăări, Raluca! Hai, România”,

Anunț Federația Română de Haltere.

Raluca Olaru este legitimată de asemenea la CS Botoșani și a intrat în concurs, la ora 17:00 a României, în limitele categoriei de 64 Kg.