Moruțan, magnific la tricolorii mici, România a zdrobit Serbia

Cu Mățan și Moruțan în zi mare, România U19 a reușit un senzațional 4-0 cu Serbia, la Ploiești, în primul meci de la Turul de Elită, și e la o victorie distanță de calificarea la un turneu final continental, la 7 ani de la singura prezenţă la un Euro U19, atunci din postura de ţară organizatoare în 2011.

Un succes al României, sâmbătă, de la ora 19:00, cu Suedia, ar putea aduce calificarea la turneul final din iulie, din Finlanda, în cazul în care Serbia nu pierde cu Ucraina.

Cap de serie şi iar gazdă, acum la Turneul de Elită, ultima etapă a preliminariilor, elevii lui Adi Boingiu au înfruntat aseară, la Ploieşti, pe "Ilie Oană", Serbia, cel mai periculos adversar din grupă. Ninge uşor. Frig, -4 grade. La fiecare pasă mai tare, mingea se auzea de parcă ar fi fost un bolovan.

Măţan, Moruţan, Sântean, Letali

"Tricolorii" încep mai bine. Sus, agresiv. Măţan e la un pas să-i fure mingea portarului Djekici. Avem, evident, un plus de tehnicitate în tripleta Măţan - Sîntean- Moruţan. Sârbii joacă mai simplu, mai direct, ne aşteaptă să greşim. Scăpăm la o bâlbă colectivă pe ruta Dima-Vlad- Băluţă. Băieţii lui Boingiu se întorc în atac. Măţan şi Moruţan hărţuiesc defensiva "plavilor" pe flancuri, Sîntean e inepuizabil în centru!

Atacantul Slaviei Praga taie defensiva adversă cu o pasă de senzaţie, Moruţan e de neoprit şi, din faţa porţii, Măţan (20) face 1-0. Morişca galbenă macină frumos, tehnic. Iar Măţan vede o "gaură", Moruţan (23) decolează, scoate croşeta şi finalizează sec, pentru 2-0. Ciudat, facem un pas înapoi, sârbii presează. Vlad iese aiurea, dar Nicolici ratează, iar apoi, portarul nostru se scoate la şutul lui Joveljici (37). Dar tot noi încheiem repriza, cu o bombă a Tudor Băluţă, de la 35 de metri, la care ezitantul Djekici e salvat de "transversală".

Încă două „boabe” şi exces de fente

Repriza a doua începe cu fotbal amestecat. Sârbii dau senzaţia că nu au renunţat, dar nu au arme. Doar câteva minute, apoi "tricolorii" urcă iar, presează. Şi Dima, dă iar o pasă printre, în defensiva franjuri a oaspeţilor, iar Tudor Băluţă, calm, aduce liniştea cu un şut plasat, 3-0.

De aici, dansul galbenilor e mai simplu, mai fluid. Sârbii încearcă doar să limiteze dezastrul, dar în zadar. Tot Măţan (61) mai pune un gol pe tabelă, după un slalom printre fundaşii anesteziaţi de fentele românului. O bijuterie care parafează o victorie lejeră, un prim pas spre Euro 2018, o reconfirmare că România are la U19 o generaţie de excepţie. Iar sâmbătă urmează Suedia.(Sursa: Gsp)