“Mişu din Camerun” este campion şi a intrat în echipa ideală a Africii

Camerunezul Michael Ngadeu, fostul jucător de la FC Botoşani, a fost inclus în echipa ideală a Cupei Africii pe Naţiuni, competiţia câştigată de naţionala Camerunului, care a trecut în finală, scor 2-1, de reprezentativa Egiptului, notează cafonline.com.

Egipteanul Mohamed Elneny, legitimat la Arsenal Londra, a deschis scorul în minutul 22, cu un şut precis din careu, sub bara transversală. Camerunezii au întors rezultatul după pauză, prin Nicolas N'Koulou (60') şi Vincent Aboubakar (89').
Echipa naţională de fotbal a Camerunului câştigă Cupa Africii pe Naţiuni pentru a cincea oară în istorie, după succesele din 1984, 1988, 2000 şi 2002. În prezent, reprezentativa antrenată de Hugo Broos se află pe locul 62 în clasamentul FIFA.
Din echipa ideală a Cupei Africii pe Naţiuni face parte şi camerunezul Michael Ngadeu, fostul jucător de la FC Botoşani, actualmente la Slavia Praga. Camerunul mai dă în formaţia ideală încă doi jucători, portarul Fabrice Ondoa şi atacantul Christian Bassogog.
„Mişu”, aşa cum îl porecleau suporterii FC Botoşani, a marcat două goluri în această ediţie a Cupei Africii pe Naţiuni, unul în grupe, celălalt în semifinale.