În sfârșit VICTORIE, FC Botoșani bate Voluntariul ținând oamenii cu sufletul la gură - VIDEO & GALERIE FOTO

În fața unei asistențe de ceva peste 1.000 de spectatori, FC Botoșani a întâlnit în Sâmbăta Mare pe FC Vountari. Rezultatul final între moldoveni și ilfoveni a fost de 1 - 0.

Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize i-a aparținut lui Oaidă, care în minutul 18 a reluat din colțul careului de 6 metri, din cădere, peste poartă.

În minutul 40 Roman a trimis o centrare șutată prin fața porții, însă Golofca a trecut milimetric pe lângă minge.

Câteva secunde mai târziu, tot căpitanul moldovenilor, a șutat spectaculos din afara careului, dar Mincă a respins în corner.

Ca de obicei, Mihai Roman a fost cel mai periculos jucător de pe teren și tot ca de obicei, Cătălin Golofca a alergat mult, s-a zbătut, dar fără rezultate notabile.

Imediat după pauză botoșănenii au reușit în sfârșit să marcheze. A făcut-o același Mihai Roman, golgeterul echipei, care în minutul 47 a reluat la colțul lung, din careu, după o aruncare de la margine a lui Dumitraș.

Antrenorul oaspeților, Claudiu Niculescu, a replicat în minutul 56 printr-o dublă schimbare: au ieșit Căpățână, Benzar și au intrat veteranul Cernat și cu Voicu.

În minutul 67 același Roman a trimis cu capul peste poartă, din 6 metri.

Ilfovenii au ratat cea mai mare ocazie în minutul 69, când Cosmin Achim, nemarcat, a reluat peste poartă din mijlocul careului o minge primită din lovitură liberă.

În minutul 75 a revenit pe teren după o îndelungată absență, Lorand Fulop.

Costel Enache a abordat meciul tot cu trei mijlocași defensivi și tot cu Moruțan pe bancă.

Pap – Dumitraş, Plămadă, Burcă, Acsinte – Oaidă, Achim (74 Lorand Fulop), Tincu – Roman (87 Moruțan), Golubovici, Golofca.