FC Botoșani, chin de amiază cu U Cluj pe Municipal - GALERIE FOTO

FC Botoşani și Universitatea Cluj s-au întâlnit sâmbătă la amiază pe stadionul Municipal într-un meci care a contat pentru etapa a VII – a din play-out – ul SuperLigii și care s-a terminat cu scorul de 0 - 0.

Clujenii au avut cea mai mare ocazie

Roș-alb-albaștrii au început mai bine și în primul sfert de oră rareori transilvănenii au trecut de mijlocul terenului.

Treptat însă, oaspeții au ieșit la joc și au început să își creeze și câteva ocazii, acestea și pe fondul unor gafe din defensiva botoșăneană, Țigănașu ”remarcându-se” printr-o pasă aproape decisivă la un adversar și cu un șut spre propria poartă scos cu greu de Ducan.

Erorile din defensivă i-au determinat pe Dican și Pius să se certe spre finalul primei reprize.

Cea mai mare ocazie s-a consemnat în minutul 27, când Tescan a trimis la rădăcina stâlpului din dreapta porții, de unde mingea s-a plimbat pe linie și a ieșit până la urmă în afara terenului.

Un episod mai puțin plăcut s-a petrecut în minutul 44, când Oancea a fost înlocuit după ce mingea centrată din apropiere de Pinson l-a lovit puternic în figură.

Vârfurile FC-ului, mari ratări după pauză

Moldovenii au început mai bine și repriza secundă, însă Roman a trimis peste poartă, din marginea careului mic, mingea centrată excelent de Mailat.

Angajat cu o pasă filtrantă, nou intratul Camara a irosit la rândul său o bună oportunitate în minutul 69.

Flavius Stoican a mizat pe:

Ducan – Petro, Mutombo (64 Sadiku), Pius, Țigănașu – Florescu (57 Cioiu), Dican, Ivanov – Pinson (81 Mihai Roman), Alexandru Roman (57 Camara), Mailat (81 Dragu).

Alb-negrii au avut în rândurile lor mai mulți foști jucători ai FC Botoșani: Pițian, Miron, Remacle, iar Iliev a fost rezervă.

Partida s-a desfășurat începând cu 12:30, o oră neobișnuită pentru primul eșalon fotbalistic și a adunat circa 2.000 de spectatori, inclusiv o galerie de vreo 40 de oameni a ”șepcilor roșii”, suficientă cât să domine fundalul sonor.

Cu două etape înainte de finalul campionatului și până la desfășurarea tuturor meciurilor din runda a VII - a, FC Botoșani ocupă locul 4 în clasamentul play-out - ului, la șase puncte peste primul loc de baraj, care poate aduce retrogradarea.