FC Botoşani învinsă clar la Tulcea în ultimul meci al sezonului

FC Botoşani a terminat sezonul cu o înfrângere clară în deplasare. Într-un meci fără nici o miză Delta Tulcea a învins cu 3 – 0, victorie doar de palmares întrucât roş-alb-albaştrii sunt promovaţi de două etape, iar dobrogenii nu mai au nici o şansă de a accede în Liga I.
Delta Tulcea FC Botosani 2013
Golurile au fost marcate de Florea, care în minutul 12 a transformat o lovitură de la 11 metri după un henţ, Creţu, lob din unghi în minutul 24 şi din nou Florea, bară-gol în minutul 55 din lovitură liberă. Gazdele au mai avut şi o bară, în timp ce roş-alb-albaştrii au avut prima ocazie abia în minutul 90. Meciul a fost unul de vacanţă pentru botoşăneni, care de altfel au evoluat cu o mulţime de rezerve. Antrenorul Cristi Popovici a mizat pe: Petrache - Patache, Lozneanu, Taban, Acsinte (cpt.) – Mbella (46 Gafiţa, 71 Matei), Maghici (61 Bordeanu), Ignea, Păcurar - Fulop, Boghian. Meciul a contat pentru etapa a XXIX, penultima, însă a reprezentat ultima partidă din acest sezon pentru FC Botoşani, care în etapa a XXX – a va sta. Indiferent de rezultatele din ultimele două etape FC Botoşani termină campionatul în postura de câştigătoare a Seriei I din Liga II.