FC Botoșani, egal cu Timișoara și mai cade un loc în clasament - VIDEO

ACS Timișoara și FC Botoșani au terminat la egalitate, 1 - 1, în ultimul meci din cadrul etapei a VIII - a din play-out - ul Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 39 prin Gabriel Cînu, care a reluat cu capul la un corner.

Moldovenii au egalat în minutul 76, prin același Cătălin Golofca, jucător care a explodat după conflictul cu antrenorul principal. Atacantul de bandă a primit o pasă excelentă de la Fulop şi, după ce a păcălit ieşirea la offside a apărării timişorene, a înscris cu o execuţie simplă pe lângă Straton.

În mintul 91 Popovici a ratat din colțul careului mic o ocazie uriașă.

Leo Grozavu a folosit un sistem cu cinci fundași, iar la pauză, în ciuda scorului, a înlocuit și unicul atacant de careu pe care îl avea pe teren. Iată jucătorii utilizați:

Cobrea - Ungurușan, Miron, Tincu, Burcă, Popovici - Bordeianu (72 Lorand Fulop), Cârstocea - Golofca, Elek (46 Juncănaru), Herghelegiu (66 Kuku).

În urma acestui rezultat FC Botoșani a căzut pe locul 4 din 8 în play-out - ul Ligii 1, ACS Poli Timișoara ajungând la doar patru puncte de roș-alb-albaștri după ce au pornit cu 14 de penalizare.