FC Botoșani, egal acasă cu ex-botoșănenii de la Sepsi: Bine ai venit acasă, Cornel Șfaițer VIDEO

FC Botoșani și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au deschis vineri seară, pe Stadionul Municipal, etapa a XII – a din Liga 1. Calculele de pe hârtie au fost confirmate: echipele cu cele mai multe remize au terminat și acest meci la egalitate.

Prima parte a disputei a aparținut clar oaspeților, care au avut și cele mai multe ocazii. Singura a gazdelor a venit înainte de pauză, la o reluare mai mult întâmplătoare a lui Chindriș.

Scorul a fost deschis în minutul 54 dintr-un penalty acordat după un henț clar în careu al lui Holzmann. A transformat cu siguranță tocmai ex-botoșăneanul Gabriel Vașvari, 0 – 1, care a evitat să se bucure. Ba chiar a ridicat mâinile, în semn că își cere scuze spectatorilor.

După gol botoșănenii s-au năpustit în atac, intrarea lui Mihai Roman reanimând vizibil jocul. După mai multe ocazii, în minutul 84 chiar Mihai Roman a interceptat o minge trimisă spre portarul advers, a driblat goalkeeper-ul și a trimis în poartă: 1 – 1.

În minutul 94 Chalkiadakis a trimis violent în bară.

În urma acestei remize moldovenii au rămas cu doar cu trei victorii în actualul sezon, dar ocupă în continuare loc de play-off.

În debutul partidei, la tribuna cu copertină s-a afișat un banner cu mesajul ”Bine ai venit acasă Cornel Șfaițer”. Fostul președinte al FC Botoșani tocmai a fost numit luna trecută manager general la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe după ce proprietarii clubului moldovean au refuzat să accepte revenirea sa la echipă.

Formația din Covasna a avut doi titulari care în trecut au evoluat și chiar au fost căpitani la FC Botoșani: Gabriel Vașvari și Răzvan Tincu.

Spre deosebire de botoșăneni, covăsnenii au avut și galerie pe Municipal.