FC Botoșani bate Voluntariul după un meci cu CINCI goluri – VIDEO

Gruparea fanion a județului continuă seria rezultatelor pozitive și bifează prima victorie, după egalul obținut la Astra.

Sâmbătă, 20 iulie 2019 de la ora 18:00, FC Botoșani a întâlnit FC Voluntari, în cea de-a doua etapă a sezonului competițional 2019 – 2020. În fața a cel puțin 2.000 de suporteri roș-alb-albaștrii au reușit să obțină toate cele trei puncte puse în joc, după un meci frumos, cu goluri înscrise încă din primul sfert de oră.

În minutul 12, FC Voluntari preia conducerea partidei, după ce Laidouni transformă o lovitură de la 11 metri. Penaltiul a fost acordat după un fault făcut de Ongenda asupra lui Costin.

Opt minute mai târziu, Miron restabilește după o lovitură de cap fix în vinclu. Jucătorii de la FC Botoșani trec în avantaj în minutul 27 când Balaur a înscris în propria poartă.

Ashkovski provoacă valuri de bucurie pe Stadionul Municipal după o incursiune a lui Golofca spre poarta lui Balaur, fostul FCSB-ist este faultat, balonul sare în careul mic, Ashkovski aleargă din spate și înscrie nestingherit.

În minutul 90, Enriko Papa are o execuție superbă, lovește mingea de la aproximativ 25 de metri și înscrie golul cu numărul 4 al gazdelor. FC Botoșani - FC Voluntari s-a terminat 4 - 1.

Iată echipele:

FC Botoșani: E. Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Soleidis - E. Papa, J. Rodriguez - Golofca, Ongenda, Ș. Ashkovski - Ofosu

Rezerve: Cimpanu - Corban, Hankic, Pițian, Țigănașu, Ebenhofer, Holzmann

Antrenor: Marius Croitoru

FC Voluntari: Mitrev - Ricardinho, I. Balaur, Armaș, A. Vlad - Căpățînă, Gorobsov - C. Costin, Laidouni, I. Gheorghe - G. Deac

Rezerve: Rîmniceanu - C. Achim, M. Leasă, A Belahmeur, V. Mihalcea, A. Stoica

Antrenor: Cristiano Bergodi