După dubla eliminare a venit și dubla suspendare, plus AMENDĂ

Cei doi jucători au fost eliminaţi în finalul meciului de la Botoşani, din etapa a doua a fazei play-off a Ligii I, în urma unei altercaţii.

Jucătorii Mihai Bălaşa (Universitatea Craiova) şi Eduard Florescu (FC Botoşani) au primit câte două etape de suspendare şi au fost amendaţi cu 3.000 de lei fiecare, vineri, de către Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal.

FC Botoșani și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, în runda a doua a play-off-ului, meci în care Radu Petrescu a acordat două cartonașe roșii, în aceeași fază, lui Eduard Florescu și Mihai Bălașa.

Cei doi fotbaliști au fost eliminați în minutul patru al prelungirilor, după un conflict, început în timpul jocului. La interviul de la finalul partidei, Eduard Florescu a susținut că Mihai Bălașa (Universitatea Craiova) l-a înjurat și l-a scuipat pe tot parcursul meciului, motiv pentru care nu își explică de ce a văzut și el cartonașul roșu.

”Chiar nu înțeleg de ce mi-a dat roșu. Bălașa ne-a înjurat de morți, de familie, tot meciul. De la primul contact, din primul minut, a început să ne înjure pe toți. Ne scuipă, ne înjură. Nu mi se pare normal să primesc și eu cartonaș roșu. Atât timp cât el mă trage de tricou, mă înjură de familie, de mamă, de tată, nu mi se pare corect. Probabil au fost puțin frustrați că i-am dominat tot meciul”,