Final nebun pe „Municipal”:  FC Botoșani a făcut egal cu buzoienii, s-a marcat și o bijuterie de gol – VIDEO

FC Botoșani a întâlnit Gloria Buzău vineri seară într-un meci care a contat pentru etapa a X-a din Superligă. Partida desfășurată pe Stadionul Municipal s-a terminat cu scorul de 3 - 3.

Meci cu de toate în fața suporterilor

Prima ocazie a meciului a aparținut buzoienilor prin Constantin Budescu, care a lovit bara în minutul 4. Replica Botoșaniului a fost dată de Florescu, Matricardi și Adams, însă mingea nu a intrat în poartă.

Pe parcurs, ritmul jocului a mai scăzut, dar buzoienii au fost cei care au dat lovitura în minutul 39 prin Budescu. Același jucător a fost aproape de a face dubla, însă scorul primei reprize a rămas 0 – 1.

La pauză, Liviu Ciobotariu a făcut trei modificări și anume Bodișteanu a fost înlocuit cu Pănoiu, Kaprof cu Mouaddib, iar Ongenda a intrat în locul lui Diez.

Frumusețe de gol

FC Botoșani s-a chinuit să construiască și a reușit să înscrie în minutul 68 prin noul intrat Mouaddib. În minutul 75, FC Botoșani a venit în avantaj după ce Aldair a marcat un gol superb, de la mijlocul terenului.  Bucuria nu a durat mult în tabăra botoșănenilor întrucât Matricardi a marcat în propria poartă.

2 – 2

Ongenda a înscris în minutul 90, dar buzoienii nu s-au lăsat și au egalat prin Isfan.

Scor final: 3 - 3

Liviu Ciobotariu a început meciul cu următorul 11: Pap, Diez, Miron, Matricardi, Țigănașu, Friday, Aldair, Florescu, Bodișteanu, Lopez, Kaprof.

Înaintea acestei partide, FC Botoșani ocupa penultimul loc în clasamentul Superligii, cu 6 puncte acumulate, iar Gloria Buzău era „lanterna roșie”, tot cu atâtea puncte.

Echipa fanion a județului are totuși un meci în minus, având de jucat restanța cu FCSB.