Dan Alexa, după umilința de la Craiova: Nu poți să îți bați joc de un meci

Universitatea Craiova a umilit-o pe FC Botoșani, scor 5-1, în cadrul etapei a 11-a din SuperLiga României.

Marian Danciu, Alexandru Crețu, Jovan Markovic, Ante Roguljic și Alexandru Mitriță au marcat pentru ”Juveți”, în timp ce pentru moldoveni golul de onoare a fost înscris de Eduard Florescu.

FC Botoșani rămâne pe ultimul loc al Ligii 1, fără victorie, iar Dan Alexa s-a declarat dezamăgit de acest lucru, potrivit digisport.ro

Antrenorul moldovenilor a recunoscut superioritatea Universității Craiova și nu a ezitat să vorbească despre declarațiile lui Eduard Florescu.

”Am făcut greșeli de posesie și am luat golul patru și cinci într-un minut. Asta m-a deranjat cel mai mult. Până în minutul 80 am fost o echipă care putea să egaleze. Craiova merită victoria, nici nu ar fi foarte multe de comentat la scorul ăsta.

Mă deranjează haosul apărut în ultimele minute. S-a simțit foarte mult oboseala, avem foarte multe probleme. Avem jucători care revin din accidentări și nu pot să joace din trei în trei zile.

Craiova a fost echipa mai bună, dar nu poți să îți bați joc de un meci. Asta m-a deranjat cel mai mult, altceva nu mai e de spus. Craiova a făcut diferența prin viteză.

E clar, apar frustrări când nu reușești să câștigi. Puteam să câștigăm alte meciuri, dar suferim când întâlnim echipe mai bune decât noi.

Cred că Florescu s-a hazardat puțin, cred că toată lumea trebuie să conștientizeze că un meci se câștigă cu foarte multă organizare. Aici s-a pierdut jocul, jucătorii care au intrat de pe bancă nu s-au văzut așa mult. Ăsta e un paradox”,  a declarat Dan Alexa.