CS Mioveni - FC Botoșani 0-2, elevii lui Croitoru câștigă după ce au dominat repriza secundă - FOTO&VIDEO

Un meci fără faze spectaculoase, dar care a oferit momentul zilei prin arbitrul Istvan Kovacs.

FC Botoșani a învins CS Mioveni în deplasare, scor 2-0, în ultimul meci al etapei 7 din Liga 1.

Echipele de start la CS Mioveni - FC Botoșani:

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Rădescu, Panait, Lixandru, Trif - Buziuc, Rusu, Coșereanu

Rezerve: Ducan, Oancea, Al. Iacob, Șerbănică, D. Toma, Dumitriu, Raicea, Sanoh, Tomczyk

Antrenor: Alexandru Pelici

FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu - Dican, Haruț - Tîrcoveanu, Papa, Mailat - M. Roman

Rezerve: M. Contra, Florescu, Petkovski, Lupeta, D. Croitoru, Dragu, Patache, Barbosa Santos, E. David

Absent: Jaja (suspendat)

Antrenor: Marius Croitoru

CS Mioveni are primul șut pe poartă chiar în minutul 8 al primei reprize, dar portarul de la FC Botoșani respinge în corner. Prima ocazie la poarta gazdelor vine în minutul 20, când Roman, după o aruncare de la margine, centrează pe spate pentru Mailat, care reia pe lângă poartă.

Jocul și-a schimbat dinamica în repriza a doua. FC Botoșani are o ocazie bună în minutul 55, prin Papa.

În minutul 70, Dican deschide scorul după o centrare din corner.

CS Mioveni – FC Botoșani 0-1

Cinci minute după gol FC Botoșani face o schimbare: iese Tîrcoveanu și intră Patache, o decizie inspirată a lui Croitoru, după cum se va vedea foarte repede.

Mai exact în minutul 85, când Andrei Patache de la FC Botoşani trimite balonul în poartă și modifică din nou tabela de marcaj.

CS Mioveni – FC Botoșani 0-2

Autografe și selfie în pauza meciului

Arbitrul din categoria Elite UEFA, care a condus perfect meciul Manchester City - Real Madrid, încheiat 4-3 în prima manșă a ”dublei” din semifinalele UEFA Champions League, a fost solicitat pentru autografe și pentru fotografii la pauza meciului, potrivit Digisport.

Imediat cum a fluierat finalul primelor 45 de minute, Kovacs nu a apucat să ajungă la vestiare pentru că mai mulți spectatori, în special copii, l-au așteptat la gard. Micuții, care cu fulare, care cu tricouri sau cu diverse carnețele au stat frumos la coadă pentru a obține un autograf (foto jos).

Mai mult, kovacs a fost solicitat și pentru selfie-uri. Întreaga ”baie de mulțime” a durat mai bine de șase minute, după care, zâmbitor, arbitrul a plecat în pas alergător la cabine pentru a se pregăti pentru reluarea meciului.

(Foto: gsp.ro)