FC Botoșani a făcut egal cu Dinamo într-un meci agresiv în deplasare - VIDEO

Dinamo București a întâlnit-o pe FC Botoșani, vineri, 27 septembrie, de la ora 21:00, în partida din etapa a 11-a a SuperLigii. Partida s-a terminat cu scorul de 2-2.

Repriza 1

Prima repriză a început printr-o ocazie pentru gazdă în minutul 7. Milanov i-a pasat lui Soro, dar tușierul a ridicat fanionul pentru un ofsaid.

În minutul 15, Raul Opruț a centrat în careu, dar niciunul dintre jucători nu au ajuns la minge și Pap a prins balonul.

Echipa gazdă a cerut o lovitură liberă din marginea careului pentru un presupus fault. Jocul a fost lăsat să continue.

Prima ocazie pentru FC Botoșani a venit prin Friday care a pătruns cu mingea în careu și a șutat puternic, dar mingea a fost respinsă de Golubovic. Atacantul lui FC Botoșani nu a ajuns la minge, iar apărarea lui Dinamo a îndepărtat pericolul.

În minutul 28, Selmani a deschis scorul, după o ieșire a lui Pap care i-a pasat atacantului de la Dinamo.

Chiar dacă a marcat, Selmani a primit cartonașul galben pentru un fault.

Scorul urma să se schimbe în favoarea celor de la Dinamo, însă Cîrjan a trimis mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru un henț.

Repriza 2

Selmani a fost schimbat cu Politic.

Mingea a ajuns la Pănoiu în fața porții, dar a trimis doar peste poarta lui Dinamo.

Opruț a fost avertizat pentru un fault cu un cartonaș galben.

Dinamo a schimbat doi jucători: Mărginean l-a înlocuit pe Cîrjan, iar Ahmed Bani l-a înlocuit pe Alberto Soro.

Costin a intrat în locul lui Sivis, care s-a accidentat.

Schimbări au fost și la FC Botoșani: Mouaddib a fost înlocuit de Florescu, iar Pănoiu de Bodișteanu.

În minutul 71, scorul a devenit 2-0 atunci când Politic l-a învins pe Pap cu un șut pe jos, după ce portarul lui FC Botoșani a avut o nouă ieșire greșită.

În minutul 72, Kaprof l-a înlocuit pe Ongenda, iar după patru minute argentinianul a marcat în poarta celor de la Dinamo.

Alt gol a venit în minutul 82, din penalty, din partea lui Florescu după o greșeală a portarului de la echipa gazdă, scorul fiind 2-2.

În minutul 2 de prelungiri, Politic a marcat, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Opruț a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Dinamo a cerut lovitură de la 11 metri pentru un presupus fault asupra lui Olsen.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap, Miron, Țigănașu, Sadiku, Adams, Ferreira, Santos Da Silva Junior, Mouaddib, Panoiu, Lopoez, Ogenda

Dinamo București: Golubovic, Sivis, Patriche Nichita, Licsandru, Opruț, Olsen, Gnahore, Cîrjan, Soro Alvarez, Selmani, Milanov.

(Foto: Captură video)