Croitoru îl învinge din nou pe Dan Petrescu! FC Botoșani bate campioana după un meci disputat și cu intrări dure

FC Botoșani – CFR Cluj s-a jucat pe Stadionul Municipal Botoșani, victoria revenindu-le gazdelor la scorul de 1 – 0.

Meciul a fost unul echilibrat, între două echipe puternice. Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj iar partida cu Botoșani a fost prima în care și-a reluat locul pe banca tehnică.

Ocaziile au apărut de ambele părți însă spectatorii nu au avut parte de vreo reușită în primele 45 de minute.

A fost repriza în care campioana ar fi putut rămâne cu doar 10 jucători pe teren, grație comportamentului lui Culio, titular în meciul dintre FC Botoșani și CFR Cluj, ar fi trebuit eliminat pentru un gest „la limită” comis în minutul 26.

Mijlocașul argentinian și-a pierdut cumpătul și l-a doborât inexplicabil pe Ongenda în propriul careu. Din fericire pentru el, niciun arbitru nu a observat faultul. Altfel, mijlocașul argentinian ar fi plecat deja la cabine.

După ce a primit îngrijiri medicale, Ongenda a continuat partida.

Bucuria botoșănenilor a venit în minutul 71. Atacantul congolez  Herve Kage a deschis scorul, după ce a reluat în poartă o centrare venită tocmai de la Hervin Ongenda.

1 - 0.

FC Botoșani câștigă așadar duelul cu campioana României și rămâne poziționată pe locul 3 în clasamentul primei ligi de fotbal cu 17 puncte în opt meciuri, și la trei distanță de ocupanta primului loc, CFR Cluj.

Gruparea locală ajunge la cea de-a șasea victorie pe teren propriu.

Dar iată echipele:

FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - Edjouma, Papa - Kage, Ongenda, Petkovski - Sila

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Cestor, Burcă, Camora - Boateng, Culio, Sigurjonsson - Deac, Debeljuh, Petrila