Cartonaș roșu acordat la Botoșani, ANULAT de FRF: Îi mulțumim lui Patache pentru spiritul de fairplay

Gestul jucătorului de la FC Botoșani a fost apreciat de adversari.

Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal a anulat, în şedinţa sa de miercuri, cartonaşul roşu primit de jucătorul Paul Iacob (Chindia Târgovişte), primit în meciul cu FC Botoşani, de duminică, din etapa a 6-a a Ligii I.

''Clubul nostru îi mulţumeşte lui Andrei Patache pentru spiritul de fairplay de care a dat dovadă, acesta recunoscând după meci că a fost lovit de coechipierul său Alin Şeroni şi nu de jucătorul nostru, Paul Iacob. Îi dorim însănătoşire grabnică şi să revină cât mai repede pe terenul de joc'', a transmis clubul Chindia într-un mesaj pe Facebook.

Eroare de arbitraj

În meciul dintre FC Botoșani și Chindia (scor 0-2), Paul Iacob (24 de ani), fundașul central al oaspeților, a primit cartonaș roșu din partea arbitrului Iulian Călin (33 de ani).

Faza controversată a avut loc în minutul 53 al partidei când, la un atac al gazdelor, Andrei Patache a căzut în careu, fiind lovit în figură de unul dintre fotbaliștii din apropierea sa. Patache a rămas întins pe gazon minute bune, fiind nevoie de intervenția echipajului de la Ambulanță.

Arbitrul a considerat că fotbalistul moldovenilor a fost lovit de Paul Iacob, motiv pentru care i-a arătat fundașului de la Chindia cartonașul roșu.

(Foto: gsp.ro)