Botoşani – Ceahlăul, fotbal pe caniculă între nervi şi un gât de votcă – GALERIE FOTO

Pauza competiţională a reîncărcat cu ironii bagajul microbiştilor de la Botoşani. În jur de 1.000 de spectatori au asistat la partida de pregătire FC Botoşani – Ceahlăul 1 – 2, iar cei de la tribuna cu copertină au dat recital.

În ciuda caracterului amical atmosfera a fost una destul de animată. Chibiţii i-au apostrofat în nenumărate rânduri pe antrenorii oaspeţilor care protestau la intrările mai dure ale gazdelor. Astfel, au apărut tot felul de replici, de la „vă mai dă Pinalty curent?” şi până… „la arbitru' nu îi daţi un gât de votcă, ceva?” atunci când s-a luat pauză de hidratare. Cum tehnicienii galben-negrilor, transformaţi în portocaliu-negru cam de când primarul Gheorghe Ştefan a devenit PDL-ist, s-au plâns de jocul prea bărbătesc al botoşănenilor, nu au lipsit nici sfaturi de genul „n-ai văzut ce au păţit ăştia? Nu mai intra, nu mai risca!” sau „ai grijă, ăştia dau drumul la lanţuri”, toate adresate jucătorilor care se încălzeau. Pe teren a existat un moment tensionat la începutul părţii a doua a confruntării, când o intrare a francezului Mbella a creat o dispută generală cu îmbrânceli, arbitrul Dumitru Brânză junior fiind nevoit să scoată cartonaşul galben.