FC Botoşani, înfrângere cu nervi şi revelaţie africană în meciul cu Ceahlăul

Echipa fanion a judeţului a pierdut şi cel de-al doilea meci amical disputat în faţa unei echipei din prima ligă. Într-o partidă disputată sâmbătă după-amiază pe Stadionul Municipal Ceahlăul Piatra Neamţ a învins cu 2 – 1 pe FC Botoşani.
Oaspeţii au deschis scorul prin Bădescu în minutul 10, care scăpat pe dreapta şi a trimis peste Alin Bordeanu, ce i-a ieşit în întâmpinare. Roş-alb-albaştrii au egalat repede prin africanul Mbella, care în minutul 17 a reluat imparabil cu capul după o lovitură de colţ executată de Valeriu Bordeanu. Tabela a fost închisă încă din minutul 39 de Gafiţa, care a reluat în poartă o centrare după un contraatac pe dreapta la care botoşănenii au reclamat ofsaid.
Orac a folosit 22 de jucători
Ambele formaţii au mai avut ocazia de a înscrie, dar fie intervenţiile portarilor, fie imprecizia jucătorilor au făcut ca tabela să nu mai sufere modificări. Costel Orac a început cu o formaţie experimentală, în care doar apărarea a avut în componenţă fotbalişti care au evoluat şi în sezonul trecut la Botoşani, în rest fiind utilizaţi jucători deja transferaţi sau aflaţi în probe. Antrenorul a folosit de altfel 22 de jucători : A.Bordeanu (74 Manişor) – Patache (46 Maghici), Poverlovici (72 Gherman), Atudorei (75 Giurgiuveanu), V.Bordeanu (63 Dinu) – Mbella (69 Matiş), Fatay (64 Todoran), Negruţ (46 Vaşvari), Păcurar (86 Stanciu) – Fulop (54 Homneac), Cârjan (79 Chişu).
Lume multă în tribune
La partidă a asistat un număr neaşteptat de mare de spectatori pentru o confruntare amicală, în jur de 1.000. Cel mai aplaudat jucător, revelaţia partidei de altfel, a fost francezul cu rădăcini africane Mbella, împrumutat de la Pandurii, care în afara golului marcat a avut cele mai multe realizări şi a impulsionat jocul. În ciuda caracterului amical nu au lipsit durităţile şi clenciurile între fotbalişti, arbitrul Dumitru Brânză junior fiind nevoit să arate cartonaşul galben. S-a protestat din tribune, iar antrenorii Enache şi Lefter de la oaspeţi au protestat la intervenţiile mai dure ale botoşănenilor, lucru care le-a atras apostrofări din partea publicului.