Amenzi, interdicții și anchetă după meciul Dinamo-FC Botoșani

Jandarmeria București a precizat că huliganul care a aruncat cu un scaun spre un arbitru asistent în meciul Dinamo - FC Botoșani, scor 2-2, este căutat.

Amenzi, interdicții și anchetă

În prelungirile partidei dintre Dinamo și Botoșani, un scaun aruncat de la Tribuna 2 a aterizat la doar câțiva centimetri în spatele „asistentului” Cosmin Bojan, care ridicase fanionul la golul marcat de Dennis Politic. Dacă l-ar fi lovit în cap, am fi putut asista la un eveniment tragic pe „Arcul de Triumf”.

Într-un răspuns pentru GSP.ro, Jandarmeria București a precizat că huliganul care a aruncat cu scaunul spre arbitru este căutat pe marginea imaginilor video.

De asemenea, au fost aplicate șase amenzi contravenționale în valoare de 600 de lei, iar trei persoane au primit interdicție la evenimentele sportive pe o perioadă de șase luni sau un an.

Ce spune Jandarmeria București

Referință meci de fotbal FC Dinamo 1948 București - FC Botoșani, disputat în data de 27.09.2024, ora 21:00, pe stadionul Arcul de Triumf.

La finalul partidei, în minutele de prelungire, din Tribuna a II-a a fost rupt un scaun și aruncat înspre arbitrul de tușă.

Jandarmeria Capitalei efectuează verificări cu privire la acest incident și, în baza imaginilor video înregistrate de camerele de supraveghere din arena sportivă, se fac demersuri pentru identificarea și tragerea la răspundere a persoanei în cauză.

De asemenea, cu ocazia meciului de fotbal, spectatorilor le-au fost aplicate șase sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 600 de lei.

Totodată, au fost aplicate 3 sancțiuni complementare privind interzicerea accesului la competițiile sportive pe o perioadă de șase luni sau un an.

În continuare se fac verificări pentru identificarea și sancționarea altor persoane care au încălcat cadrul legal în vigoare”, a anunțat Jandarmeria București.