Victorieee! FC Botoşani bate chinuitor Voluntariul după un meci de mare luptă - VIDEO

Ca mai toate partidele dintre cele două formaţii şi cea de vineri a fost una foarte disputată. FC Botoşani şi FC Voluntari au jucat în deschiderea etapei a XVII – a din Liga 1 şi gazdele s-au impus la limită, 1 – 0.

Roş-alb-albaştrii au deshis scorul repede, prin Olimpiu Moruţan. În minutul 7 decarul a înscris cu o lovitură de cap, la o recentrare a lui Roman în faţa porţii.

Ambele combatante şi-au trecut în cont mai multe ocazii până la pauză, iar odată cu trecerea timpului botoşănenii s-au retras în apărare, ilfovenii atacând tot mai periculos.

Bălan din lovitură liberă l-a întrebuinţat serios pe Cobrea în minutul 78, iar din cornerul rezultat oaspeţii au avut o nouă mare ocazie, mingea ajungând în braţele portarului după o bâlbâială în careul mic, la care mingea  a lovit şi bara.

Cei în jur de 2.500 de spectatori au simţit momentele grele dinspre final şi au scandat în repetate rânduri: Botoşani! Botoşani!

Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Cobrea – Unguruşan, Miron, Burcă, Muşat – Tincu, Moruţan, Bordeianu – Roman (81 Serediuc), Kuku (55 Popa), Buş (87 Oaidă).

La oaspeţi, ex-botoşănenii Florin Acsinte şi Petre Ivanovici au fost integralişti.