Thrillerul de la 11 metri - VIDEO cu penalty-urile care au dus Botoşaniul în optimi şi Clujul acasă

FC Botoşani a învins la loviturile de departajare pe CFR Cluj, scor 5-3 la general, şi s-a calificat în optimile Cupei României.

După 90 de minute, scorul a fost 1-1. Partida a fost dominată de clujeni, care au avut o primă repriză foarte bună. Omrani a ratat două ocazii mari, apoi a reuşit să deschidă scorul la cea de-a treia, din pasa lui Coman.

În partea secundă, Botoşani a fost mult mai periculoasă şi a reuşit egalarea. Târnovan a centrat perfect în 6 metri şi Rodriguez a egalat cu capul.

La loviturile de departajare, Nistor, Păun şi Deac au ratat de la clujeni.

În etapa a 16-a, CFR Cluj va juca duminică pe teren propriu, cu Gaz Metan, de la 18:00. Botoşani merge la Braşov, unde va întâlni Sepsi, luni de la 18:00. (Sursa: Telekomsport)