Scorul campionatului! FC Botoşani a călcat Timişoara în picioare la ea acasă – VIDEO

Echipa fanion a judeţului a făcut instrucţie în Banat! Restanţa ACS Poli Timişoara – FC Botoşani din etapa I s-a încheiat cu scorul de 0 – 5.

Partida a fost decisă încă din primul sfert de oră, Istvan Fulop fiind din nou eroul meciului. În minutul 6 mijlocaşul a trimis sub transversală, direct din lovitură liberă, din afara careului, pentru ca şapte minute mai târziu ex-suceveanul Golofca să înscrie primul său gol în Liga 1 în urma unei pase primite de la Astafei. Imediat după pauză rolurile s-au inversat. În minutul 49 Astafei a trimis în plasă o pasă primită de la Istavn Fulop, pentru ca acesta din urmă să facă dubla în minutul 52, după un stop pe piept şi un şut pe lângă Straton. În minutul 90 plus 2 Loran Fulop a transformat o lovitură de la 11 metri.
În minutul 87 ACS Poli Timişoara a rămas în 10 oameni după ce Doman a simulat un fault în careu şi a primit al doilea galben.
Leo Grozavu a introdus pe teren următoarea garnitură:
Iliev – Miron, Achim, Plămadă – Dimitrov, Bordeianu, I.Fulop (57 Patache), Popovici – Golofca, Astafei (67 Matulevicius), Greu (82 L.Fulop).
Este cea mai mare diferenţă de scor din actuala ediţie a Ligii 1. (S.B.)

CLICK ŞI VEZI GOLURILE

CITEŞTE ŞI:

Castraveţii lui Leo bulversează fotbalul: De ce antrenezi în acest campionat de murături?