România a învins dramatic Rusia la rugby într-un meci plin de ironii: În Siberia cu voi / Davai ceas - GALERIE FOTO

După trei săptămâni, naționala de rugby a României a revenit la Botoșani. Într-un meci care a contat pentru  Rugby Europe Championship, ”stejarii” au învins cu mari emoții reprezentativa Rusiei, scor 22 - 20.

Tricolorii s-au aflat la timona partidei pe toata desfășurarea acesteia, conducând și la pauză cu 16 - 5, însă oaspeții au dat o replică dârză și românii nu au reușit să se desprindă liniștitor.

În aceste condiții, finalul a fost unul cu mari emoții. Chiar în ultimul minut de joc rușii au reușit un eseu, însă dintr-o poziție bună au ratat transformarea.

Arbitrul a fluierat imediat finalul confruntării, moment în care mai mulți jucători ai celor două formații s-au prăbușit în genunchi pe gazon.

În jur de 1.500 de spectatori au urmărit meciul din tribune, încurajându-și în repetate rânduri favoriții.

Nu au lipsit tot felul de strigăte și remarci cu tentă politică și istorică, de la ”În Siberia cu voi”, la ”Davai ceas” și ”acum nu mai e în 44”.

De altfel, printre suporterii s-a regăsit și un grupă de... daci îmbrăcați cu tricouri galbene.

În precedentele confruntări din acest an, echipa României a fost învinsă de Georgia (18-9) şi de Spania (21-18) şi s-a impus în faţa Germaniei (38-10), meci desfășurat tot la Botoșani.

Pe 17 martie, reprezentativa României va întâlni naţionala Belgiei, la Bruxelles.