Nota 3 pentru Kovacs, repetentul îmbrăcat în câine roșu la Botoșani!

FC Botoșani avea nevoie de victorie în partida disputată cu Dinamo București ca de o gură de aer proaspăt. Ar fi fost ceva șanse dacă arbitrul central nu ar fi înclinat puternic balanța către echipa oaspete.

Prosport a făcut un clasament al eroilor de arbitraj din etapa precedentă iar meciul FC Botoșani – Dinamo București (1 – 1) unde central a fost Istvan Kovacs, a fost amintit.
Iată ce scrie ziarul sportiv:
O nouă prestaţie lamentabilă a lui Kovacs care a comis două erori majore, ambele în defavoarea gazdelor. Deşi plasat excelent pentru a putea judeca în mod corect, Kovacs nu a acordat lovitura de pedeapsă atunci când Fai l-a atacat neglijent, în săritură, pe Fulop (minutul 18). În minutul 25, arbitrul nu a dorit să aplice prevederile regulamentare şi să îl elimine pe jucătorul oaspeţilor, Şerban, pentru un atac cu talpa direct pe piciorul unui adversar, deşi acesta fusese avertizat în minutul 19. La această fază, arbitrul se afla la doar trei metri de contact”.
Note: Kovacs 3, Oniţă 7, Szabo 7