Moruțan, umilință până la capăt la naționala de tineret - CE I-A făcut antrenorul

Naționala U21 a României a remizat, marți, cu echipa similară a Elveției, scor 1-1, într-un meci contând pentru preliminariile EURO 2019, dar rămâne lider în grupă. Golul "tricolorilor" a fost reușit de George Pușcaș, pentru elvețieni marcând Oberlin.

Elvețienii au deschis scorul în minutul 19, prin Oberlin, care a fructificat o gravă eroare de poziționare a fundașilor noștri centrali.
Egalarea a venit doar trei minute mai târziu, prin George Pușcaș. Atacantul lui Benevento a împins în plasă șutul-centrare al dinamovistului Vali Costache.
"Tricolorii" au avut două ocazii importante în minutele 61 și 62, prin FCSB-iștii Nedelcu și Florinel Coman. Șutul lui Nedelcu de la 26 de metri a fost scos cu greu de goalkeeper-ul elvețienilor, care un minut mai târziu a blocat un șut din interiorul carelui al lui Florinel Coman.

Elvețienii puteau da la rândul lor lovitura, dar tabela a rămas neschimbată grație intervențiilor inspirate ale portarului Ionuț Radu, legitimat la Inter Primavera.
În urma rezultatului de egalitate, România rămâne pe primul loc, cu șapte puncte. Elveția a urcat pe 2, cu patru puncte.
Meciul s-a disputat la Ovidiu, pe stadionul campioanei României, Viitorul.

Ca și în meciul cu Bosnia, câștigat vineri cu 3 - 1, antrenorul Daniel Isăilă nu l-a utilizat nici măcar un minut pe Olimpiu Moruțan. Mijlocașul de la FC Botoșani a fost astfel convocat pentru două partide numai pentru a se antrena alături de lotul național de tineret, pentru jocuri fiind preferați cu precădere fii de foști internaționali sau jucători de la Viitorul și echipele din București.