Meci tranșat în 5 minute! FC Botoșani nu reușește să se revanșeze în fața Iașului și suferă prima înfrângere

După un joc modest, FC Botoșani a pierdut toate cele trei puncte puse la bătaie pe stadionul Emil Alexandrescu din Iași.

Scorul final a fost de 2 – 1 pentru CSMS Poli Iași, ambele goluri ale gazdelor fiind înscrise de Andrei Cristea într-un interval de cinci minute.

De partea botoșănenilor s-a simțit lipsa lui Andrei Dumitraș, pedepsit cu suspendare de trei etape, după un fault făcut în precedenta partidă cu Astra, dar mai ales a căpitanului Mihai Roman, vândut în ziua meciului la FCSB.

FC Botoșani a bifat câteva ocazii în această partidă, una a orgoliilor moldave, dar care nu au modificat esențial tabela.

Iar în minutul 30, Andrei Cristea bagă primul balon în poartă, după o execuție în afara careului. Cinci minute mai târziu, același Andrei Cristea majorează diferența printr-o execuție imparabilă.

Botoșănenii reușesc să dea golul de onoare prin Mihai Roman de la Craiova, care a înscris cu capul la o fază plecată de la Chitoșcă. Portarul a respins din interior, aproape de linia porții, însă golul a fost validat de arbitru spre nemulțumirea ieșenilor.

Din minutul 56 jucătorii au mai oferit două ocazii de gol, prin jucătorii de la FC Botoșani, miilor de suporteri aflați pe stadion, însă per total, spectacolul fotbalistic a lipsit.

Iată echipele:

FC Botoșani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Chitoşcă, Ongenda, Golofca - Brekalo.

CSMS Iași: Rusu - Sin, Frăsinescu, Mihalache, Gallego, Chelaru, Cioinac, Pârvulescu, Flores, Rus, Cristea.

Pentru FC Botoșani, înfrângerea din această seară este prima din actualul campionat. În oglindă, CSMS Iași se află la prima victorie.