Meci de „vacanță” la Sfântu Gheorghe, FC Botoșani a terminat cu înfrângere partida cu Sepsi, după un gol anulat de arbitru

Două lovituri de pedeapsă cerute degeaba de jucătorii de la FC Botoșani, o primă repriză bogată în ocazii din ambele tabere și o doua parte în care jucătorii moldoveni aproape că au lipsit. Victoria a venit spre finalul partidei.

Sunt coordonatele ultimului meci din play-off-ul primei ligi de fotbal pentru FC Botoșani și Sepsi OSK, pe terenul căreia au evoluat moldovenii.

O primă ocazie a fost bifată în minutul 10, când Melekea fost driblat de un adversar care a șutat de la 22 de metri, dar balonul s-a dus peste transversală. Zece minute mai târziu, Patache a primit mingea de la Braun, însă la șutul spre poartă Fernandez a reținut.

Disputa s-a mai animat în minutul 30, când FC Botoșani a cerut penalty după un contact între Târcoveanu și Eder Gonzalez.

Jocul a fost lăsat să continue.

La fel și aproape de finalul primei reprize. Braun primit o pasă pe dreapta, a centrat în careu pentru Ongenda, carea  încercat să reia, dar Ninaj a degajat, părând că l-a lovit cu piciorul în cap pe francezul care a cerut penalty.

Jucătorii au intrat la vestiare la 0 – 0.

În a doua repriză, Sepsi a avut mai multe ocazii pentru a-și adjudeca victoria. FC Botoșani a părut cu un pas în vacanță și a arătat ca o echipă fără vlagă.

Iar ocaziile s-au concretizat în minutul 90. După o centrare din lovitură liberă, Safranko a deviat cu capul în poartă.

În minutele de prelungiri, părea că scorul va fi 1 – 1 după un gol marcat de Ongenda, dar care a fost semnalat în offside. Faza rămâne una controversată, în condițiile în care comentatorii Digi au catalogat golul va fiind valabil.

De altfel, la final, Marius Croitoru a avut o serie de reproșuri la adresa arbitrilor.

Scor final 1 - 0 Sepsi.

Iată echipele:

Sepsi OSK: Fernandez - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu -  Gonzalez, Fofana, Tamas - Petrila, Fulop, Dumiter

FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Meleke, Țigănașu - Papa, Florescu, Ongenda - Patache, Croitoru, Tîrcoveanu