MAGIC: FC Botoșani a bătut UTA și a urcat pe primul loc din Liga 1!!!

Roș-alb-albaștrii își continuă startul excelent de campionat. Vineri seară, în deschiderea etapei a IV – a din Liga 1, FC Botoșani a învins cu 2 – 1 pe UTA.

Au marcat ”stranierii”

Dacă prima repriză a fost una mai echilibrată, cu botoșănenii având totuși cea mai mare ocazie prin Sila, care a trimis pe lângă buturi din poziție 1 la 1 cu portarul, în partea a doua, până spre final a existat pe teren o singură echipă.

Impulsionați de introducerea lui Roman, moldovenii au atacat în valuri și insistența lor a dat roade.

În minutul 61 Braun a driblat spectaculos în flanc și a centrat în mijlocul careului, unde micuțul nord-macedonean Petkovski s-a înălțat peste înalții fundași centrali adverși și a deschis scorul: 1 – 0.

Antrenorul oaspeților a reacționat imediat, i-a trimis în teren pe experimentații atacanți Antal și Hora, însă tot botoșănenii au rămas la timona partidei.

În minutul 72 Roman a fost ”cosit” de Medimorec în suprafața de pedeapsă, iar centralul Marian Barbu a arătat punctul cu var. Ongenda a transformat fără emoții: 2 – 0.

Arădenii au reușit să reducă din handicap prin Hora în minutul 90 plus 1, pe fondul relaxării moldovenilor: 2 - 1

Lideri cel puțin pentru câteva ore

În urma acestui rezultat FC Botoșani a urcat temporar pe primul loc, cel puțin până la disputarea celuilalt meci din această seară, Mioveni – CFR Cluj.

La 2 – 0 tehnicianul gazdelor i-a făcut un cadou fiului său, David Croitoru, care peste trei zile face majoratul, și l-a introdus pe teren.