Însănătoșiți ca în basme, clujenii au bătut din penalty Botoșaniul: O eroare de arbitrajVIDEO

Amânată în weekend din cauza pretinsului focar de coronavirus de la transilvăneni și reprogramată după însănătoșirea miraculoasă a acestora, partida CFR Cluj – FC Botoșani s-a disputat marți seară pe stadionul Dr.Costică Rădulescu și s-a terminat cu scorul de 1 - 0.

Fără să fi avut vreo mare ocazie în prealabil, la fel ca și în meciul din turul play-off – ului, campionii au deschis scorul dintr-un penalty transformat de Deac în minutul 41 după un duel Haruț – Pereira. Avea să fie și singurul gol al unui meci cenușiu.

Calificați deja în Europa League și lipsiți de orice miză, botoșănenii nu și-au creat oportunități de a marca nici în repriza a doua, notabil fiind doar un șut al lui Dugandzic în prelungiri, singurul pe poartă al roș-alb-albaștrilor.

În schimb, Chindriș a fost foarte aproape de a înscrie în propria poartă în minutul 56, la o tentativă de degajare.

Clujenii n-au părut nici pe departe ca venind după boală și lipsă de antrenamente, prestația lor venind să susțină ipoteza îmbolnăvirii imaginare pentru a obține amânarea meciurilor cu FCSB și FC Botoșani după disputarea finalei Cupei României, într-o perioadă în care atât bucureștenii cât și moldovenii nu mai au vreo miză în Liga 1.

”Meciul din această seară a fost pierdut pe o eroare de arbitraj, pe un penalty care nu a fost”,

Emil Grădinescu, comentator Telekom Sport.

Antrenorul oaspeților a mizat pe următorii jucători.

Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănușu (81 Babunski)– Ashkovski (28 Keyta), Papa (52 Carlone), Rodriguez, Ofosu (81 Roman) – Cîmpanu, Dugandzic.

Confruntarea a contat pentru etapa a IX – a din play-off – ul Ligii 1 și în urma acestui rezultat roș-alb-albaștrii ocupă locul 5 în Liga 1.

În ultima etapă FC Botoșani va întâlni Gaz Metan Mediaș pe Stadionul Municipal.