În 10 jucători, FC Botoșani pierde la mare luptă barajul cu Universitatea Craiova pentru Conference League – VIDEO & GALERIE FOTO

Universitatea Craiova și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară în barajul pentru desemnarea celei de-a patra echipe din România care va evolua în cupele europene în sezonul 2022-2023. Meciul s-a terminat cu scorul de 2 – 0.

Țigănașu accidentat

Meciul a fost o invenție a forurilor fotbalistice din România, care au pus ocupanta locului 3 la finalul sezonului din Liga 1 să evolueze împotriva echipei care a terminat pe 8.

În fața a aproximativ 8.000 de spectatori, moldovenii au început curajos partida de pe stadionul ”Ion Oblemenco” și incursiunile lui Jaja au făcut mare deranj pe flancul drept al apărării oltene.

Paradoxal, alb-albaștrii au deschis scorul printr-un contraatac fulger, pornit din propriul careu pe traseul Baiaram – Ivan – Gustavo. Brazilianul i-a pasat cu călcâiul lui Koljic, care a înscris în minutul 26, 1 – 0.

În minutul 34 Țigănașu s-a accidentat și a fost înlocuit cu Patache, moment în care Marius Croitoru a schimbat așezarea în teren, iar Jaja a încetat să mai fie un pericol pentru gazde.

Roman eliminat

În minutul 61 Roman II, care în sezonul precedent a evoluat la Craiova, a fost eliminat după ce l-a lovit fără minge pe Papp, fost jucător la FC Botoșani pe când moldovenii erau în Liga 2.

Botoșănenii nu au renunțat însă și au luptat până la capăt.

Cu trecerea timpului oltenii au început să aibă ocazii pe contraatac, însă Pap a fost la post.

Până în minutul 91, când Ivan a finalizat elegant o altă acțiune în mare viteză, 2 – 0.

Universitatea Craiova se califică astfel în Conference League.