Iftime, scos din sărite de arbitrul meciului cu Craiova: Surdul ăsta / Are și fața aia care cere toate datoriile din lume

FC Botoșani și Universitatea Craiova s-au întâlnit în optimile de finală ale Cupei României, iar oltenii au câștigat la limită, scor 1-0, datorită golului marcat de către Alex Cicâldău, în minutul 3, din penalty.

”Ăsta e omul Craiovei!”

Eugen Florescu a fost cel care l-a faultat în careu pe Andrei Ivan în minutul 2, iar centralul Marcel Bîrsan i-a arătat cartonașul galben și a acordat penalty pentru Universitatea Craiova.

Antrenorul principal și mai mulți jucători ai moldovenilor au reclamat însă faptul că arbitrul trebuie să ia aceeași decizie și la o fază petrecută în minutul 9, în careul oltenilor, când Holzmann a căzut după un duel cu Cîmpanu.

”Cavalerul fluierului” nu a luat însă vreo măsură, lucru care l-a înfuriat pe Valeriu Iftime.

Președintele grupului ”Elsaco” a dezvăluit la Pro Sport Live că a preconizat că Marcel Bîrsan va greși și a spus, mai în glumă, mai în serios, că arbitrul este „omul Craiovei”.

„Foarte supărat sunt! Știți cum e? Ca la o judecată, după ce ai pierdut și stai în pușcărie 10 ani, te eliberează și îți spun că ai avut dreptate. Ce să îi spui domnului Bîrsan? Când am văzut că arbitrează el am spus că iar o comite. Așa mi s-a părut mie. Vă jur, pe cuvântul meu, că am spus înainte că o să greșească. Nu știu dacă e ceva împotriva noastră că nu cred. Asta am spus și eu: «Ăsta e omul Craiovei!». Nu pot să cred și are și fața aia care cere toate datoriile din lume. Nu mă iau de fizicul lui. Bine, trebuie să aibă și o alură sportivă. Dar îmi pare rău, nu pentru mine că nu sunt eu câștigătorul Cupei României, dar nu se poate”,

Valeriu Iftime, președintele grupului ”Elsaco”.

”A fost clar penalty”

Omul de afaceri a dezvăluit că jucătorii trăiesc cu convingerea că sunt furați cu bună știință.

”Joi seară mi-a trebuit o oră să le spun că nu e adevărat. Ei cred că e cineva împotriva noastră. A fost clar penalty. Problema e că nici nu aude surdul ăsta, că au urlat încontinuu”,

Totodată, a arătat că, în contextul eliminării mai multor echipe din play-off, inclusiv a deținătoarei Cupei României, începuse să se gândească la câștigarea trofeului, purtând și o discuție cu antrenorul pe această temă.