Ghinion la malul mării : meci întrerupt când Botoşani conducea - AFLĂ când se joacă

Partida pe care FC Botoşani a disputat-o sâmbătă, la Ovidiu, cu liderul Viitorul Constanţa s-a întrerupt la scorul de 1 – 0 pentru elevii lui Costel Orac. Acsinte a marcat în minutul 13 după o pasă de la Todoran.

Oaspeţii au avut ulterior două mari ocazii de gol, la care Curileac a apărat, după care a început o ploaie torenţială. La pauză, echipele nu au mai ieşit de la cabine şi s-a decis să aştepte ora 13:00 pentru a se vedea dacă terenul este practicabil. La ora indicată arbitrul central Ionuţ Neaga a constatat că nu se poate disputa o partidă în condiţii relativ normale şi a decis amânarea acesteia cu 24 de ore. Astfel, confruntarea se va relua duminică de la scorul de 0 - 1, când se vor juca încă 45 de minute. Dacă nici mâine condiţiile meteo nu permite disputarea partidei, atunci aceasta va fi reprogramată la o dată ulteriooară, când se vor juca 90 de minute, de la scorul de 0 - 0.
Costel Orac începuse partida cu următorul 11 : Curileac – Bălan, Poverlovici, Dinu (cpt.), Atudorei, Acsinte – Matiş, Todoran, Bordeanu – Ghiceanu, Homneac.
În tur roş-alb-albaştrii câştigaseră cu 1 - 0 în faţa echipei patronate de Gheorghe Hagi.