Fostul portar al naționalei face scandal după Botoşani – Iaşi: Vom face memoriu la federaţie

Preşedintele CSMS Iaşi, Florin Prunea, a declarat vineri seară, după remiza cu FC Botoşani, scor 2-2, că gruparea pe care o conduce va face memoriu împotriva arbitrului de rezervă Adrian Illyeş, care l-a convins pe centralul Marius Avram să îl elimine pe Onduku.

"La Onduku a fost o eliminare gratuită, pentru că aşa a vrut domnul Illyeş, care a insistat pe lângă Avram să acorde cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit eliminarea. Mâine (n.r. - sâmbătă) vom face memoriu la federaţie împotriva acestui domn Illyeş. Avram a avut un meci greu, dar cred că s-a achitat bine de sarcini, exceptând acel moment în care l-a ascultat pe domnul Illyeş. Am întâlnit astăzi o echipă puternică, cu jucători foarte buni şi tocmai de aceea vreau să-i felicit pe băieţi pentru jocul prestat. Venirea lui Nicolo Napoli a unit vestiarul şi cred că dacă vom elimina aceste greşeli individuale cu siguranţă va veni şi prima victorie. Să nu uităm că la scorul de 2-1 intervenţia domnului Illyeş a schimbat soarta acestui meci", a spus Florin Prunea, citat de Pro Sport.
CITEŞTE ŞI:
 Antrenorul Iaşiului se ia de abitru după egalul cu Botoşani: Nu se poate aşa
Formaţia CSMS Iaşi a terminat la egalitate partida disputată, vineri, pe teren propriu, cu echipa FC Botoşani, scor 2-2, în etapa a XI-a a Ligii I, meci în care de la ambele grupări a fost eliminat câte un jucător.
Golurile gazdelor au fost marcate de Coşereanu '2 şi Onduku '46. Pentru oaspeţi au înscris Martinus '29 şi Codoban '77.
Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 66, când a fost eliminat Onduku pentru cumul de cartonaşe galbene. În minutul 86 a fost eliminat şi un jucător de la FC Botoşani, Tincu, tot pentru cumul de cartonaşe.