FC Botoșani, victorie senzațională cu Craiova lui Mititelu și urcă pe locurile de baraj - VIDEO

FC U 1948 Craiova și FC Botoșani s-au întâlnit duminică într-o partidă din cadrul etapei a IV-a din play-out-ul SuperLigii și care s-a terminat cu scorul de 4 - 1.

Scor deschis de... olteni

Meciul a început cu un moment emoționant. Alexandru Țigănașu a primit un tricou special pentru 300 de meciuri în Liga I, chiar de la fiica sa, Alex Anisia și nepotul lui Alex Rareș.

Prima ocazie a meciului a aparținut echipei gazde. În urma unei centrări, mingea a ajuns la Sadiku, dar acesta a reluat peste poartă dintr-o poziție bună.

În minutul 18, botoșănenii au primit penalty, dar arbitrul a întors decizia în urma unei analize VAR.

Primul gol aparține FCU Craiova, în minutul 20 prinBlănuță, în urma unei lovituri de cap din interiorul careului.

Prima repriză a fost prelungită cu trei minute.

Prima „surpriză” pentru oaspeți

A doua repriză a început cu ocazia celor de la FC Botoșani, prin Ofosu, care aflat într-o poziție excelentă nu reușește să trimită pe spațiul porții.

În minutul 57 a venit primul gol în poarta oltenilor, înscris de Lopez, cel care a marcat golul egalizator dintr-un penalty obținut de Ofosu.

Echipa se schimbă pentru olteni în minutul 63: Vlad Pop a fost înlocuit de Eugen Trică cu Vlad Achim.

Gol după gol

În minutul 65, Aurelian Chițu este avertizat cu un cartonaș galben, iar după cinci minute este eliminat, primindu-l și pe cel de-al doilea și implicit pe cel roșu.

Mailat intră pe teren în locul lui Ofosu, iar în minutul 76,  Mitrov are o incursiune în careu, șutul său este respins de Gurău, iar mingea ajunge la Mailat care o trimite în poartă și îi aduce pe roș-alb-albaștri în avantaj.

După două minute, scorul devine 3-1 în favoarea botoșănenilor după o foarfecă de senzație a luiLopez.

Enzo Lopez a văzut cartonașul galben, din cauza faptului că și-a dat tricoul jos după ce a marcat.

Minutul 85 aduce schimbarea lui Romario Benzar cu Petro Charles.

Au fost acordate cinci minute de prelungiri, iar în minutul 90+1, Florescu a marcat și el după o fază ciudată, mingea rostogolindu-se în poartă după ce optarul moldovenilor a căzut.

Final 4-1

Iată echipele:

FC Botoșani: Ducan, Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu, Filip, David, Dican, Mouaddib, Lopez, Ofosu

FCU 1948 Craiova: Gurău, Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula, Albu, Pop, Baeten, Sidibe, Chițu, Blănuță

În urma acestei victorii FC Botoșani părăsește pozițiile direct retrogradabile și urcă pe locul 8, de baraj, în playout-ul SuperLigii, cu 17 puncte.

Locul îl poate însă pierde dacă tot astăzi Dinamo o învinge pe Politehnica Iași.

La meciul contra FCU 1948 Craiova au fost prezenți 4.216 spectatori.