FC Botoşani, victorie în deplasare şi pas uriaş spre Liga I

Prima echipă a judeţului a făcut sâmbătă un pas important spre prima scenă fotbalistică. Băieţii pregătiţi de Cristian Popovici au învins în deplasare, cu 3 -1, pe Unirea Slobozia, după ce au fost conduşi după numai cinci minute de joc.
FC Botosani a invins pe unirea Slobozia in deplasare

Au remontat după ce au fost conduşi

Atunci Liviu Mihai a transformat pentru gaze o lovitură de la 11 metri acordată după un fault în careu al lui Ţepeş. Roş-alb-albaştrii au egalat relativ repede, prin golgeterul Cârjan, care în minutul 22 a reluat cu capul în poartă o centrare venită de pe partea stângă. Repriza a doua l-a avut la timonă pe celălalt atacant botoşănean. În minutul 66 Fulop a interceptat o minge bâlbâită în careu şi a înscris în poarta goală, pentru ca în minutul 84 tot Fulop să marcheze după o pătrundere solidară prin apărarea gazdelor.

5 puncte avans în fruntea Seriei I a Ligii II

Prin victoria obţinută sâmbătă în cadrul etapei a XXIII – a FC Botoşani s-a distanţat la cinci puncte în fruntea clasamentului seriei I a Ligii II, Delta Tulcea, ocupanta locului secund, terminând la egalitate în deplasare cu CF Brăila, o altă pretendentă la promovare. Cristi Popovici a utilizat o garnitură cu mai multe rezerve: Curileac - Ţepeş, Ursu, Poverlovici, Bordeanu, - Mbella (62 Mărmăneanu), Ignea (80 Taban), Vaşvari, Vraciu - Fulop, Cârjan.