FC Botoșani, remiză de mare luptă la celălalt capăt al țării – VIDEO

UTA și FC Botoșani s-au întâlnit sâmbătă după-amiază într-un meci care a contat pentru etapa a XIX – a din Liga 1. Disputat pe Arena Francisc Neuman, într-o atmosferă frumoasă, s-a terminat așa cum a început: 0 – 0.

Moldovenii au avut mai multe ocazii în prima parte, când Florescu a șutat de două năprasnic de la distanță, însă mingile deviate au fost parate de Iacob.

Partea a două a jocului a fost lipsită de oportunități importante de a înscrie ale gazdelor până în minutul 77, când Vukcevic a reluat pe jos, din lateral dreapta, dar Pap a respins cu un reflex spectaculos. În schimb, Ongenda a avut un șut periculos la colțul scurt, iar direct din corner botoșănenii au trimis în bară.

Până în minutul 77 antrenorul gazdelor a efectuat toate schimbările, fără ca omologul de pe banca oaspeților să mute vreodată.

Abia pe final a replicat și tehnicianul moldovenilor, care a făcut înlocuiri pentru a domoli ofensiva alb-roșilor.

Antrenorul roș-alb-albaștrilor a mizat pe:

Pap – Braun, Dawa, Racovițan, Țigănașu – Papa, Ongenda (90 Șeroni), Florescu – Târcoveanu, Silva (89 Patache), Fili.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani ocupă locul 5 cu 30 de puncte, pe care însă îl poate pierde după disputarea tuturor meciurilor din runda 19.