FC Botoșani pierde pe Municipal cu Voluntari, după un autogol – VIDEO

FC Botoșani și FC Voluntari s-au întâlnit vineri seară, de la ora 18:00, în prima partidă a rundei 17 din SuperLigă.

Partida a avut loc pe Stadionul Municipal și a început cu un moment de reculegere. Un operator Digi Sport și-a pierdut viața în cursul zilei de marți în urma unui accident de circulație.

Prima repriză a fost una extrem de slabă. Niciuna dintre echipe nu a avut niciun șut pe poartă în primele 45 de minute.

Iar repriza a doua s-a reluat cu ghinion pentru FC Botoșani.  Ilfovenii au deschis scorul printr-un autogol. Govea a centrat, Marcelo Lopes a întors pentru Damașcan, iar șutul acestuia a fost deviat de Sadiku și mingea a intrat astfel în poartă.

FC Botoșani a căutat mai apoi să înscrie prin Mateus Santos și Sno însă tabela a rămas neschimbată. Jocul a fost fragmentat, iar ilfovenii au fost periculoși și spre finalul meciului. Portarul Pap a reușit însă niște parade impresionante.

Au fost șapte minute de prelungiri cu ceva ocazii la poarta lui Popa însă scorul a rămas neschimbat.

Echipele de start:

FC Botoșani: Ed. Pap,  Sno, Sadiku, Boli,  Țigănașu,  Zabou, Perianu,  Ivanov, Mateus,  S. Camara, Mailat

FC Voluntari: M. Popa, Meleke, Armaș, Matricardi, M. Lopes, H. Tavares, Govea, Aliji , Rață, Nemec, Damașcan