FC Botoșani și mai aproape de play-off!!! Victorie importantă, gol senzațional, oltenii pleacă acasă învinși

FC Botoșani s-a impus în fața celor de la CSU Craiova într-unul din cele mai importante meciuri ale acestui final de tur, pentru accederea în play-off.

Scorul final a fost 1 – 0 pentru roș-alb-albaștrii lui Costel Enache, care s-au menținut la înălțime și în această partidă în care au curs ocaziile mai ales din partea celor de la FC Botoșani

Golul victoriei și unicul de altfel a fost marcat paradoxal de un fundaș, de Andrei Miron, în minutul 45, care a etalat o reușită de senzație, printr-un șut exemplar din interiorul careului, în prelungirile primei reprize: stop pe piept și bara-gol.

Oltenii s-au lovit ca de o stâncă de jucătorii de la gruparea molvadă care se pare că au urmat sfaturile antrenorului principal, Costel Enache și s-au menținut consecvenți în evoluțiile din teren.

Meciul s-a animat, mai ales pentru jucătorii de la Craiova, pe final, ultimele minute jucându-se mai ales în fața porții lui Alberto Cobrea care și-a apărat buturile ca un zmeu.

FC Botoșani își menține prin această victorie locul 4 din clasamentul Ligii Profesioniste de Fotbal și se apropie la un singur punct de adversara de astăzi care are 36 adunate în cele 19 etape jucate până astăzi.