FC Botoșani la Astra, meci pierdut cu arbitraj ostil, în 10 oameni și fără cel mai bun om pe teren

Gruparea locală de fotbal joacă de la această oră pe terenul celor de la Astra Giurgiu și este condusă încă din minutul 13, după un ușor fault în careul gazdelor făcut de Cabrera care a fost eliminat și care a generat și o lovitură finalizată de la 11 metri.

Prin golul marcat din penalti, Astra Giurgiu redevine liderul clasamentului din liga profesionistă de fotbal. Alibec a fost jucătorul care și-a adus echipa în avantaj după un fault ușor care ar fi putut fi sancționat doar cu cartonaș galben
Iată echipele de start:
FC Botoşani: Iliev - Patache, Plămadă, Miron, Dimitrov - Cabrera, Cucu, Vaşvari, Martinus - Roman, Batin
Astra Giurgiu: Lung - Queiros, Găman, Oros, Morais - Lovin - Enache, Boldrin, Boubacar, De Amorim - Alibec
Maniera de arbitraj în defavoarea celor de la FC Botoșani pare să fi devenit numitorul comun al partidelor oficiale din actualul sezon competițional. În etapa precedentă, Istvan Kovacs a abordat aceeași manieră și a fost notat cu 2 de presa sportivă.

UPDATE: În repriza a doua, Morais face un henț în careu, centralul acordă doar o lovitură liberă, execută Fulop care fixează vine poarta însă Lung prinde balonul

UPDATE: Final de meci, Astra Giurgiu - FC Botoșani 1 - 0. Rezultatul ar fi fost altul și FC Botoșani ar fi revenit acasă cu un punct dacă arbitrul central nu l-ar fi eliminat pe Cabrera și nu ar fi dictat, nedrept, lovitura de pedeapsă. Gazdele au făcut un meci slab și probabil că nu ar fi reușit să înscrie în poarta lui Plamen Iliev. În ciuda faptului că este lider de clasament, Astra nu a strălucit duminică seara pe teren.