FC Botoșani învinsă și de Petrolul, a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie – VIDEO & FOTOGALERIE

Petrolul Ploiești și FC Botoșani s-au întâlnit duminică seară într-un meci din cadrul etapei a IX – a din SuperLigă. Gazdele s-au impus cu emoții pe final: 2 – 1.

Botoșani a început mai bine, dar Petrolul a marcat la prima acțiune periculoasă

Roș-alb-albaștrii au intrat bine în meci și au avut trei acțiuni periculoase în primul sfert de oră.

Doar că, împotriva cursului jocului, ”lupii galbeni” au deschis scorul în minutul 22, când Pap, căpitan de echipă astăzi, a respins până în picioarele lui Irobiso o minge venită din corner, iar petrolistul nu a greșit ținta: 1 – 0.

Moldovenii au resimțit șocul și gazdele au preluat inițiativa, având până la pauză două ocazii de a-și majora avantajul.

Ne-am trezit cam târziu

Debutul reprizei secunde i-a găsit tot pe galben-albaștri la timonă, Dumitriu și Grozav semnând două ocazii în primele 10 minute de la reluare.

Oaspeții au replicat prin Camara, șut din întoarcere pe lângă poartă, iar la scurt timp ”OZN Arena” a izbucnit în urale.

În minutul 64 Grozav a marcat ciudat: din fața lui Pap a împins mai întâi mingea spre poartă cu abdomenul după care a finalizat cu coapsa: 2 – 0.

În disperare de cauză, antrenorul Mihai Teja a efectuat toate schimbările, însă rezultatul a venit târziu, Sno punctând în minutul 90 + 1 după o fază încâlcită în careul advers..

A fost asediu în final la poarta lui Vâlceanu, dar reduta ploieșteană a rezistat.

În afara locurilor de play-off

Mihai Teja a mizat pe:

Pap – Sno, Dican, Boli, Dragu – Mussis (75 Shahaf), Perianu (70 Târcoveanu), Ivanov (75 Sylla) – Santos (58 Petkovski), Camara (58 Mihai Roman), Mailat.

Este a doua înfrângere a botoșănenilor în ultimele trei partide.

În urma acestui eșec, FC Botoșani a căzut pe locul 7 în clasament, însă poate ajunge și mai jos după disputarea celorlalte confruntări din această rundă.