FC Botoșani învinsă la Severin într-un meci cu îmbrânceli pe final și-un penalty suspect

Gruparea locală de fotbal vine fără nici un punct de la Drobeta Turnu Severin unde a jucat cu cei de la Pandurii Tg. Jiu. A fost un meci modest făcut de botoșăneni, însă cu o victorie la care a contribuit centralul Istvan Kovacs printr-un penalti la un presupus fault făcut de Vașvari. Și în urma căruia oficialii botoșăneni în mod sigur nu vor anunța că se retrag din campionat.

Cei doi antrenori au început cu:

Pandurii: Lazar - Pleaşcă, Piţian, Vasiljevic, Grecu - Răuţă, Sânmărtean - Antal, V. Alexandru, Herea – Ţucudean

FC Botoșani: Iliev - Dimitrov, Ichim, Plămadă, Popovici - Burcă, Vaşvari - Golofca, Greu, Roman – Matulevicius

Leo Grozavu a efectuat deplasarea cu probleme de lot: Mihai Bordeianu, Victoraş Astafei şi Istvan Fulop fiind suspendaţi, George Miron şi Matulevicius au fost convocaţi la loturile naţionale şi nu s-au antrenat 100% cu echipa în ultima săptămână.

Gazdele au preluat conducerea încă din minutul 30 când s-a dictat lovitura de pedeapsă executată de Herea. 16 minute mai târziu, bulgarul Dimitrov greșește și astfel îi dă șansa lui Țucudean să introducă balonul în poartă. Scorul devine 2 – 0 pentru Pandurii, Leo Grozavu are crize de nervi în cascadă.

Onoarea Botoșaniului este totuși salvată la o fază pornită de la un puști de 17 ani, Moruțan, care i-a centrat lui Târnoveanu și astfel scorul devine 2 – 1. Și așa a rămas până la final.

Odată cu fluierul final al arbitrului, spiritele s-au încins pe teren, Munteanu și Matulevicius fiind ținuți de colegi să nu se ia la bătaie. Istvan Kovacs s-a făcut că nu vede.